Doktor Esperanto i język nadziei

Autor: Mara Rockliff
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 40
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4+/5

„Doktor Esperanto i język nadziei” to piękna historia i wspaniała biografia człowieka, który stworzył nowy język, używany przez miliony ludzi na całym świecie.

Leyzer Zamenhof był Żydem urodzonym w okupowanej przez Rosję Polsce, więc jako dziecko słyszał i nauczył się wielu języków. Jego teoria głosiła, że ​​wspólny język (taki jak Espéranto, który łączy elementy wielu języków) prowadzi do pokoju.

Jako chłopiec zdał sobie sprawę, że wiele konfliktów i niegrzeczności, które widział w swoim mieście, można przypisać niezrozumieniu. Pomyślał, że gdyby wszyscy mówili wspólnym językiem, może lepiej by się dogadywali. Ponieważ wybór jednego języka przez ludzi na całym świecie nigdy jeszcze nie zadziałał, postanowił wymyślić własny, biorąc słowa z różnych języków. Ostatecznie wpadł na pomysł, aby oprzeć swój język na częściach słów, które można łączyć na wiele sposobów.

Jego misja stała się dziełem jego życia – stworzyć wspólny język, który byłby na tyle bliski wielu innym, które słyszał, że będzie łatwym do nauczenia się. Co więcej, gdyby istniał wspólny drugi język do nauki dla wszystkich, ułatwiona byłaby komunikacja między ludźmi ze wszystkich części świata.

Podczas gdy jego koledzy z klasy pokochali ten pomysł, jego ojciec nie. Zabrał mu jego pracę i zniszczył ją, gdy ten studiował na uniwersytecie.

Z pomocą swojej żony Klary zaczął od nowa, tym razem publikując pracę pod pseudonimem Doctor Esperanto. W tle omówiono, w jaki sposób jego język jest nadal używany do dziś, jako droga do pokoju i zrozumienia. Chociaż esperanto nigdy nie stał się językiem uniwersalnym, o jakim marzył Zamenhof, nadal odbywa się coroczna konferencja poświęcona Esperanto. 

„Doktor Esperanto i język nadziei” to pełna życia książka obrazkowa dla dzieci, która pokazuje, że czasami jedyne, co nas dzieli, to język, który może być barierą zarówno prostą, jak i trudną do pokonania. Na całym świecie wciąż są miliony użytkowników esperanta. Ponieważ jest to język zaplanowany, jest logiczny i naprawdę łatwy do nauczenia, a badania wykazały, że pomaga on dzieciom w znacznie łatwiejszej nauce innych kolejnych języków. Podoba mi się, że ilustratorka jest z Polski. Rysunki wykonane są ołówkiem, tuszem i zmontowane cyfrowo, co odegrało rolę w ukazaniu rozwoju języka i znaczenia słów. Myślę, że wielu młodym czytelnikom spodoba się ta książka, ponieważ oferuje fascynujący wycinek historii i przykład wytrwałości. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.