Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki

Autor: Majungmul
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 36
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

„Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki” to ciekawie napisana książka dla młodych czytelników, która wyjaśnia związek dwóch dziedzin: malarstwa i matematyki, oraz pokazuje, że „królowa nauk” znajduje użyteczność w życiu codziennym.

Przez całe stulecia, sztuka była utożsamiana z pięknem. Czy jego istotę da się opisać przy pomocy matematycznych terminów i wzorów? Wydawać by się mogło, że matematyka i malarstwo to dwie zupełnie różne nauki. Z jednej strony surowość wzorów i zasad, z drugiej zaś nierzadko twórcza i improwizacyjna sztuka, o której Pablo Picasso mówił, że nigdy jej nie pojmiemy, dopóki nie zrozumiemy, że dwa plus dwa w sztuce da każdy wynik z wyjątkiem czterech. Okazuje się, że dzięki matematyce powstają wzory i struktury, którym wielu artystów mogłoby bić pokłony i spoglądać z zachwytem oraz zazdrością.

W dziełach sztuki można znaleźć obiekty, które znamy z lekcji matematyki: cyfry, punkty, linie, kąty, figury płaskie i przestrzenne, symetrię, perspektywę, widoki przedmiotu z różnych stron. Matematyka nie zamyka się w liczbach i obliczeniach, a poszukiwanie jej w nieoczywistych miejscach jest doskonałym bodźcem rozwojowym dla młodego umysłu.

Dzięki tej książce młodzi czytelnicy dostrzegą, że niemal wszystko można narysować za pomocą figur. Będą podziwiać dzieła malarzy reprezentujących różne epoki. Przyjrzą się bliżej obrazom sławnych postaci takich jak między innymi Pabla Picassa, Edgara Degasa, Giuseppe’a Arcimboldo i będą w stanie dostrzec nawiązanie do matematyki. Mali odbiorcy zobaczą na czym polega perspektywa, różny kąt widzenia, zjawiska symetrii czy regularnych powtórzeń.

Pozycja zawiera propozycje kreatywnych zabaw związanych z obiektami matematycznymi w dziełach sztuki. Można znaleźć też szczegółowe informacje na temat kompozycji, złotego podziału, człowieka witruwiańskiego, czy wstęgi Möbiusa.

Jedną z głównych postaci w dziedzinie sztuki, matematyki i inżynierii jest bez wątpienia Leonardo da Vinci. Ten wynalazca i artysta, prawdziwy geniusz, żył między XV a XVI wiekiem i był prekursorem kilku postępów. Zawdzięczamy mu pojęcie perspektywy, które do dziś jest wielką przysługą dla niezliczonych artystów. Jednym z jego najsłynniejszych rysunków, wykorzystującym różne dane matematyczne, jest Człowiek witruwiański (pierwotnie stworzony przez rzymskiego architekta Witruwiusza). Studiując ten projekt, Leonardo da Vinci ustanowił różne miary dla ludzkiego ciała zdefiniowane jako „doskonałe”. Pośród nich odkrywamy, że rozciągając nogi, postać uformowana między naszymi stopami na ziemi a naszymi stopami z nogami wyciągniętymi na boki tworzy trójkąt równoboczny. Albo nawet, że suma długości naszych dwóch wyciągniętych ramion jest równa naszemu wzrostowi. Nie bez powodu sztuka i matematyka łączą się ze sobą.

„Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki” to nietuzinkowa książka dla młodych czytelników, która rozbudzi spojrzenie na matematykę w sztuce nie tylko poprzez pryzmat suchych wzorów, ale także jako na artystkę. Lektura pomoże dziecku dostrzec, że „królowa nauk” jest w jego codziennym życiu i nie musi się jej bać, a jednocześnie może odkryć dzieła i światy, o których istnieniu dotąd nie widział. Wyrażenia takie jak średnice, struktury, krzywe i wzory, które mogą wydawać się skomplikowane młodemu czytelnikowi, teraz nabierają kształtu i stają się prostsze.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.