Cykada

„Cykada” to prosta, 36-stronicowa książka obrazkowa o niewypowiedzianych okropnościach korporacyjnego niewolnictwa białych kołnierzyków. Jest to historia wzgardzonego owada, który pracuje w sterylnym biurze z wrogimi współpracownikami.

Tytułowy bohater to urzędnik, który od 17 lat niestrudzenie pracuje u boku ludzi, jednak ci nigdy go nie akceptują. Pracownik Cykada jest źle traktowany, ponieważ inni myślą, że on tam nie pasuje, mimo że cicho i skutecznie wykonuje swoją pracę bez narzekania.

Jego codzienna praca polega na wprowadzaniu danych. Owad jest niedopłacany, zastraszany i lekceważony na każdym kroku. Bez podziękowania, przywileju czy nagrody pracuje nienagannie dla tych samych ludzi przez bardzo długi czas.

Pracownik Cykada wychodzi poza ramy swojej pracy, a mimo to nie jest wynagradzany ani doceniany za swoje wysiłki. Nigdy nie miał ani jednego dnia wolnego i zawsze przychodził punktualnie. Co gorsza, cykadzie nie wolno nawet korzystać z tych samych łazienek, co inni pracownicy w jego miejscu pracy. Musi podróżować dwanaście przecznic do najbliższej toalety i za każdym razem, gdy to robi, jego pensja jest obniżana.

Świat, w którym zamieszkuje, migocze między odcieniami szarości, a jego zielona głowa i ciemne, bulwiaste oczy stanowią jedyny kontrast w nudnym świecie.

Wreszcie w smutnej historii nadchodzi moment, w którym cykada wywołuje uśmiech na twarzach większości czytelników. Po 17 latach pracy w bezdusznej firmie cykada odzyskuje wolność, leci w las i jako ostatni śmieje się z ludzi.

„Cykada” ma wiele interpretacji i jest to historia, z którą spodziewam się, że wielu czytelników będzie się identyfikowało. W zależności od Twojego punktu widzenia jest to opowieść o poczuciu samotności przed znalezieniem swojego plemienia, o byciu wykorzystywanym przez korporacje, o desperackiej ucieczce przed problemami, czy o zgubieniu się przed znalezieniem powołania. Lektura łączy sugestywną grafikę z przejmującą, ale sprytną opowieścią, która może sprawić, że czytelnik spojrzy nieco inaczej na skromną cykadę. Ta historia jest idealna dla osób, które same czują się niedoceniane, przytłoczone i dyskryminowane w miejscu pracy, które ich nie docenia. Jest to idealne rozwiązanie dla współczesnego świata, w którym niektóre firmy i korporacje postrzegają swoich pracowników jako liczbę na ekranie, a nie człowieka z własnymi uczuciami, potrzebami i aspiracjami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.