Wiatr

Autor: Anna Skowrońska
Wydawnictwo: Muchomor
Liczba stron: 64
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Wiatr” to fascynująca publikacja, która rozbudzi ciekawość niejednego czytelnika do poznawania zjawisk w przyrodzie.

Wiatr jest źródłem energii i składa się z małych, niewidocznych cząsteczek. Dzięki niemu wytwarzamy prąd, uprawiamy kitesurfing, latamy balonem lub szybowcem. Nie da się go zobaczyć ani dotknąć, a to właśnie on przyczynia się do zapylenia roślin, przenosi pył i rzeźbi skały. Ale wiatr jest także sprawcą wielu szkód, potrafi zrywać dachu i łamać gałęzie.

Dzięki książce młodzi czytelnicy zaznajomią się z nowymi pojęciami, takimi jak erozja, babie lato, wiatrołom oraz przeczytają o tym interesujące fakty i fascynujące ciekawostki. Dzieci poznają różnice między sztormami i cyklonami tropikalnymi oraz między huraganami a tajfunami. Dowiedzą się także, że Światowa Organizacja Meteorologiczna co roku układa listę imion dla cyklonów tropikalnych. Dzieci przeczytają także o rodzajach wiatrów, tornadach, trąbach powietrznych i zamieciach śnieżnych.

W lekturze według mnie ciekawie zobrazowane i opisane zostały prędkości wiatru, dzięki czemu będąc nad morzem sami możemy ocenić siłę wiatru według skali Beauforta.

Od dłuższego czasu Adasia i Pawła fascynują elektrownie pływające na morzu. W książce przedstawiono historię o tym, jak powstała pierwsza potężna turbina, kto wpadł na tak genialny pomysł, żeby wykorzystać energię wiatru i zamienić ją na elektryczność i jak zbudowany jest taki wiatrak. Te pływające na morzach czy oceanach farmy wiatrowe, dostarczają prąd poprzez kable, które przesyłają elektryczność na ląd. Żeby powstały takie potężne konstrukcje, specjaliści muszą najpierw zbadać dno, strukturę, głębokość morza i wysokość fal, zanim turbiny zostaną ulokowane w wodzie. Ale to nie wszystko, ważne jest też to, jak te ogromne wiatraki mogą oddziaływać na ptaki oraz zwierzęta morskie. Chłopaki są tematem oczarowani – wreszcie znalazł się ktoś (w dodatku jest to polska pisarka), kto napisał wszystko prostym językiem dla najmłodszych. Chylę czoła i biję głośne brawa.

„Wiatr” to edukacyjna pozycja doskonale dostosowana do potrzeb młodego czytelnika. Informacje zawarte w książce podane zostały w najlepszy możliwy sposób, czyli w formie ciekawostek, połączonych z dobrym opracowaniem graficznym, dzięki czemu są one o wiele łatwiej przyswajalne i niezwykle interesujące. Wydawnictwo Muchomor zapowiedziało kolejną książkę, która będzie poświęcona wodzie – już zacieram ręce i wyczekuję dnia premiery. Szczerze polecam wszystkim młodym miłośnikom ciekawostek i odkrywania świata.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.