Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach

Autor: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 48
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach” empatycznie opowiada o świniach i ich krewniakami.

Pierwsza myśl, jaka nasuwa mi się na temat tych zwierząt to mi znana piosenka: „Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo zaraz zmyka”, jak przekonywał w wierszu „ZOO” Jan Brzechwa. Nie mówiąc, że melodia i słowa same nucą mi się w głowie podczas pisania recenzji.

Z książki dowiemy się, że dziki są zwierzętami stadnymi i łownymi. Jednak dotyczy to przede wszystkim loch oraz młodych osobników. Odyńce wolą trzymać się osobno. W dziczych watahach wyróżniamy lochę przewodniczkę, która prowadzi stado.

Wertując dalsze strony, odkryjemy istniejącą w watahach drabinę społeczną, jakie znaczenie dziki mają dla leśnego ekosystemu, jak wygląda ich anatomia, czym się żywią i jak się komunikują.

Kiedy już dobrze poznamy zwyczaje naszych rodzimych dzików, powędrujemy w świat, aby poznać ich krewnych. Naszym oczom ukaże się mapa świata z rozmieszczeniem gatunków dzików.

Dalej przeczytamy historię udomowienia i zapoznamy się z różnymi rasami świń. Patrząc na dzika i świnię domową można by odnieść wrażenie, że to dwa różne gatunki. Zwierzęta te są jednak bardzo blisko ze sobą spokrewnione, a to wszystko wynika z faktu, iż dzik jest prekursorem świni domowej.

„Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach” to bardzo ciekawa pozycja przedstawiająca dziki, które są ważnym elementem ekosystemu leśnego. Odgrywają pożyteczną rolę w gaju, ryjąc w ziemi i ułatwiają odnawianie lasu. Książka zawiera wiele zagadek oraz ćwiczeń na spostrzegawczość i pamięć. A każdą złotówkę ze sprzedaży lektury wydawnictwo przeznacza na działalność ,,Chrumkowa”, czyli pierwszego w Polsce schroniska dla świń. Uważam, że jest to świetne kompendium wiedzy o tych niezwykłych zwierzętach. Jest to pozycja obowiązkowa w biblioteczce przyrodnika. Publikacja uczy empatii, zwyczajów i szacunku dla wszystkich istot oraz uświadamia, jak fascynujące i zagadkowe są stworzenia, które żyją tuż obok człowieka. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.