Woda źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi

Autor: Mieke Scheier
Wydawnictwo: Babaryba
Liczba stron: 94
Wiek: 7+
Moja Ocena: 4+/5

„Woda źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi” to literatura faktu dla dzieci, z obszernym tematem dotyczącym wody, który otworzy im oczy na otaczający nas świat.

Woda (H2O) jest związkiem chemicznym, składającym się z tlenu (O) i wodoru (H). Jako ciecz jest przezroczysta, bezwonna i bez smaku. Wszyscy znają lód, parę i wodę w stanie ciekłym.

Woda to życie, ale w wielu regionach świata zaczyna jej brakować. Najwięcej konsumuje intensywne rolnictwo i przemysł. Czy wiecie, że blisko 30% ludzi na całym świecie nie ma dostępu do bezpiecznej bieżącej wody pitnej? Niektórzy czerpią ją ze studni, inni piją bezpośrednio z jezior, rzek czy kanałów, a pozostali muszą przejść piechotą wiele kilometrów, żeby przynieść ją w bardzo ciężkich pojemnikach.

Obecność wody jest tak naturalna dla każdego z nas, że często nawet o tym nie myślimy. Podchodzimy do kranu, odkręcamy go i mamy tyle wody, ile potrzebujemy. Każdy z nas zużywa dziennie około 120 litrów wody!

Ciało człowieka składa się z większości z wody. Nasza planeta w 70% pokryta jest oceanami i morzami. Jak się okazuje wodę można znaleźć niemal we wszystkim, co nas otacza – od arkuszy papieru i ubrań po komputery i samochody.

Z książki młodzi czytelnicy dowiedzą się o pochodzeniu Ziemi, zmianach klimatycznych, globalnym ociepleniu, efekcie cieplarnianym i ochronie środowiska. W dalszej części przeczytają o pogodzie (powodziach i suszy), obiegu wody, wodzie pitnej, zużyciu i jej niedoborze. Młodzi odbiorcy przyjrzą się wodociągom, usłyszą o prawach do wody i poszerzą wiedzę o klimacie. Dzieci poznają też różne zawody związane z wodą, a także jak ta substancja przyczynia się do produkcji energii.

„Woda źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi” to niezwykle mądra i wartościowa pozycja dla czytelników małych i dużych. Książka w prosty i przystępny sposób podchodzi do tematu w tekście i na obrazach oraz wyjaśnia nam, że musimy używać wody ostrożnie i oszczędnie. Bardzo podobał mi się kontekst globalny i różnorodność wykorzystania wody, a także okoliczności niedoboru wody, które według mnie są łatwe do zrozumienia i dobrze poparte zdjęciami. Lektura jest wciągająca, pouczająca i ekscytująca, nie dało się od niej oderwać. Jest świetna dla każdego, kto interesuje się tematyką środowiska, ale także do pogłębiania w zrozumiały sposób skomplikowanych przedmiotów z nauczania specjalistycznego. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.