Wstydziołki

Autor: Agnieszka Zimnowodzka
Wydawnictwo: Kocur Bury
Liczba stron: 24
Wiek: 3+
Moja Ocena: 3/5

„Wstydziołki” to książeczka dla najmłodszych, która w ciekawy sposób opisuje ludzkie emocje.

Tytułowe Wstydziołki to bardzo wstydliwa rodzina. Ze względu na swoją przypadłość unikają innych osób i boją się nieznanego. Jednak nie zawsze tak było, kiedyś bowiem byli Bezwstydnisiami.

Pewnego dnia trójka rodzeństwa postanowiła pobawić się na zabytkowym wiatraku, który stał niedaleko ich domu. Kiedy dzieci znalazły się w pobliżu, zauważyły Pana Zarozumiałkę, który w pośpiechu podążał w tym samym kierunku. Mężczyzna wszedł do środka i uchylił właz do piwnicy, po czym zniknął dzieciom z oczu. Ciekawskie maluchy zaczekały do momentu, kiedy Pan Zarozumiałka opuści wiatrak, po to, aby podążyć jego śladem do ciemnego pomieszczenia.

Dzieci odkryły laboratorium z różnego rodzaju szklanymi pojemnikami, menzurkami i drewnianymi beczułkami. Bezwstydnisie podekscytowane odkryciem postanowiły zabrać słoiczek z różową galaretką i buteleczkę z pąsowym płynem do domu.

Na miejscu mała Bezwstydnisia pospiesznie ukryła tajemnicze zdobycze w spiżarce z przetworami. Po obiedzie Mama Bezwstydnisiowa podała pyszny różowy deser z bitą śmietaną. Żadne z dzieci nie zorientowało się, że galaretka, którą zjedli, jest tą samą, którą przygotował Pan Zarozumiałko w zabytkowym wiatraku.

Po zjedzeniu deseru rodzina Bezwstydnisów zaczęła się wstydzić. Okazuje się, że Pan Zarozumiałko w tajnym laboratorium produkował emocje, a dzieci wykradły zestaw wstydliwości. Od tego czasu cała rodzina zawstydzała się na każdym kroku.

„Wstydziołki” to lektura, z którą możemy poruszyć temat kradzieży i porozmawiać o emocjach. Szkoda, że autorka nie ujęła szerzej wątku kradzieży i związanych z tym konsekwencji. Byłaby to bardziej edukacyjna pozycja dla najmłodszych. Niemniej jednak zakończenie było ciekawe, za co pozostawiam książeczce dobrą ocenę.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.