Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie

Autor: Maria Mazurek
Wydawnictwo: MANDO
Liczba stron: 73
Wiek:
Moja Ocena: 4+/5

„Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie” to książka, która poprowadzi czytelników przez różne stany uczuciowe, których mogą doświadczyć w życiu.

Tytułowa bohaterka ostatnimi czasy miewa sporo trudności, bywa smutna i płaczliwa. Niedawno straciła ukochanego szczura Leopolda. W szkole nauka historii jej nie idzie, wywołując bolesny skurcz w żołądku. Nie potrafi porozumieć się ze swoją najlepszą koleżanką Asią i na dokładkę Staś nawet nie zaprosił jej na swoje urodziny. Jakby tego było mało, w domu rodzice więcej czasu poświęcają jej młodszemu bratu, Adasiowi.

Alicja pogrąża się w coraz większym smutku i nie radzi sobie z negatywnymi emocjami. Dopiero wyjazd z babcią Ewą na narty uświadamia jej jak to, co przeżywa, wpływa na nią i jej postrzeganie świata. Babcia potrafi nie tylko słuchać Alicji, czy poświęcać jej dużo uwagi, ale co najważniejsze daje jej cenne rady.

Alicja dowiaduje się jakie ma zmysły i jak one działają, jakie targają nią emocje, jaki to ma wpływ na nasze ciało i jak działa układ nerwowy. Dziewczynka poznaje pojęcia takie jak: temperament oraz podział Hipokratesa wyróżniający cztery typy osobowości.

Książka zabierze młodego czytelnika w podróż po relacjach, emocjach i uczuciach. W obrazowy sposób pokaże nie tylko, w jaki sposób działają nasze zmysły, ale poruszy też bardzo ważne zagadnienia dotyczące samooceny dzieci. Ucieszył mnie poruszony temat zagrożeń czyhających na dzieci w sieci czy uzależnienie od telefonów i wirtualnych lajków. Przy obecnej sytuacji na świecie podczas pandemii jesteśmy zmuszeni do używania komputerów czy telefonów do komunikacji ze szkołą oraz aby utrzymywać kontakty z bliskimi. Smutne jest, jak drastyczne skutki może to mieć na nasz stan psychiczny, gdzie pozbawieni jesteśmy wszystkich narzędzi niewerbalnych. Te wszystkie zakazy, jakie teraz panują, mogą w nieodwracalny sposób wpłynąć na stan emocjonalny człowieka. Miejmy tylko nadzieję, że świat ruszy do przodu i ponownie będziemy mogli się cieszyć wolnością z otaczającymi nas osobami.

„Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie” to wartościowa książka, pomagająca objaśniać dzieciom świat uczyć. Dzięki niej rodzic będzie mógł pomóc dziecku lepiej poznać siebie, swoje uczucia, przez co stanie się szczęśliwym dorosłym człowiekiem w przyszłości. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.