Dobro i zło, co to takiego?

Autor: Oscar Brenifier
Wydawnictwo: Zakamarki
Liczba stron: 96
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4/5

„Dobro i zło, co to takiego?” to książka z serii „Dzieci Filozofują”, która jest ułożona w formie rozmowy, a jej punktem wyjścia jest dialog filozoficzny z dzieckiem, nakłaniający do myślenia i refleksji.

Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, lektura otwiera drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów poruszających konkretną tematykę i kończących się podsumowaniem. W środku znajdziemy sporo pytań dotyczących tego, co powinniśmy lub czego nie powinniśmy w życiu robić. Sugestie ułożone są w logiczną strukturę, a każde pytanie poddawane jest w wątpliwość w kolejnym, co daje możliwość spojrzenia na ważne tematy z wielu, często kontrowersyjnych stron.

Każda niewiadoma uczy nasze dzieci samodzielnego myślenia, niezgadzania się bezkompromisowo na stan obecny, szukania różnych rozwiązań, a także zrozumienia, że uczucia i zachowania ludzi bywają czasem sprzeczne czy skomplikowane.

Młodzi odbiorcy dowiadują się czym jest prawda, uprzejmość, posłuszeństwo, słowa, wolność i pomoc innym. Dzieci sięgają istoty tych pojęć, odpowiadając na pytania: czy można kraść jedzenie?, czy musisz być miły dla innych?, czy zawsze powinieneś słuchać rodziców?, czy powinieneś zawsze wszystko mówić?, czy zawsze powinieneś robić to, na co masz ochotę?, czy powinieneś pomagać innym?. Zawarte w książeczce pytania pokazują młodym czytelnikom, że poszukiwanie na nie odpowiedzi, prowadzi do poznawania prawdy o ludzkim istnieniu.

„Dobro i zło, co to takiego?” to książka, w której dzieci nie boją się zadawania pytań, dzięki czemu poznają świat. Autor tekstu udowadnia nam, że filozofia jest dla każdego. Lektura została dostosowana do młodych dzieci tak, by nie być trudną czy poważną w odbiorze. Żartobliwe ilustracje pozwalają zyskać dystans od powagi sytuacji omawianej na kartach opowieści.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.