Dziewczynki latają wysoko

Autor: Raquel Diaz Reguera
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 48
Wiek: 4+
Moja Ocena: 5/5

„Dziewczynki latają wysoko” to opowieść, dzięki której dzieci uczą się odkrywać znaczenie i wartość wiary w siebie oraz pokonywania przeszkód w osiąganiu celów.

Bohaterkami są: lekka jak piórko Amelia, okrągła jak kropka nad i Martyna oraz małomówna, spędzająca całe dnie na czytaniu Helena. Wszystkie trzy mają wielkie marzenia: być najlepszą pilotką świata, wybitną skrzypaczką i wielką pisarką.

W dążeniach do osiągnięcia celów wspiera je pan CHCIEĆ-TO-MÓC. To on dodaje im skrzydeł. Jednak ma on bandę rywali, dowodzoną przez pana NIE-UDA-CI-SIĘ. W skład gangu złych wchodzą: PAN LUSTERECZKO, PANI-UTKA, PANI URODA-ZEWNĘTRZNA oraz PAN NIERÓWNOŚĆ. Chcą oni, by dziewczynki nie mogły oderwać się od ziemi. Do ich kieszeni, butów i plecaków dosypują kamyczki, by je obciążyć i by mącić im w głowach. Bohaterki tracą swoje marzenia, które dawniej dawały im sens życia.

Pewnego dnia, wśród dziewczynek pojawia się Emilka, która twierdzi, że gdy dorośnie, zostanie Marsjanką. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych ani takich, których robić nie wypada. Emilka jest o rok młodsza i nie poznała jeszcze bandy pana NIE-UDA-CI-SIĘ. Dość szybko udowodniła trzem bohaterkom, że może robić wszystko, co tylko zechce… i one też. Dziewczynki szybko pozbyły się obciążających je kamyków, ponownie zaczęły wierzyć w siebie i swoje marzenia.

„Dziewczynki latają wysoko” to książeczka z barwnymi ilustracjami i cudownym tekstem, który uświadamia małym dziewczynkom (i nie tylko), że zawsze warto tkać niewidzialne skrzydła marzeń oraz że nie należy pozwolić, aby ktoś nam je podciął. Lektura inspiruje i zachęca dziewczynki do sięgania wysoko, do wielkich marzeń i niepoddawania się. To ważna książka, która opisuje, jak to się dzieje, że dziewczynki czasami nie wierzą w swoje możliwości, nie realizują swoich marzeń, ulegają ograniczeniom narzucanym przez stereotypy płci. Ponadto pokazuje jak można, a wręcz trzeba to zmienić, by w ich życiu zaczęła obowiązywać zasada „chcieć to móc”. Według mnie jest to wartościowa pozycja do przeczytania w chwilach zwątpienia, szczególnie w momencie, kiedy atakuje nas Pan NIE-UDA-CI-SIĘ. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.