Atlas niezwykłych chmur

Autor: Richard Hamblyn
Wydawnictwo: RM
Liczba stron: 144
Wiek: 7+
Moja Ocena: 4+/5

„Atlas niezwykłych chmur” to przewodnik skierowany do każdego, kto lubi spoglądać w niebo i obserwować co się na nim dzieje.

Chmury były obiektami zachwytu i fascynacji w całej historii ludzkości, a ich przelotne piękno i nieskończona różnorodność inspiruje zarówno naukowców, jak i marzycieli.

Chmury obserwowane z Ziemi to nie tylko materia i procesy fizyczne, towarzyszące ich powstawaniu. Są one również malowniczym obrazem, ukazującym różnorodność nieba, zmieniającą się w kalejdoskopie grą światła i cienia, spektaklem kolorów i kształtów.

Książka poświęcona jest chmurom i niezwykłym zjawiskom, nieobserwowanym zbyt często. Od przelotnej wstęgi chmury Cirrus po rozległe obszary rozwiniętych czap chmur burzowych widzianych z perspektywy kosmicznej. Od pasm „uliczek chmurowych” do olbrzymich chmur Altocumulus lenticularis, przypominających kształtem UFO.

Celem atlasu jest pokazanie najbardziej niezwykłych i przykuwających uwagę postaci chmur i innych zjawisk, także optycznych, od małej skali, takich jak halo, czy gloria, do wielkoskalowych spektakularnych letnich huraganów i tornad, które swą destrukcyjną siłą obrazują potęgę przyrody. Dodatkowo czytelnik zobaczy osobny rozdział poświęcony chmurom wytworzonym przez człowieka, m.in. smugom kondensacyjnym, chmurom pirocumulus i kominowym.

Lektura umożliwia czytelnikowi identyfikację pojedynczych chmur, nieba i zjawisk. Dzięki temu będzie on w stanie śledzić ich prawdopodobne zmiany w czasie i przewidywać ich konsekwencje dla pogody, której może doświadczyć.

„Atlas niezwykłych chmur” jest oszałamiająco zilustrowany obrazami z różnych zakątków świata, a także z przestrzeni kosmicznej. Ukazuje fascynujący spektakl, który rozgrywa się na niebie. Poradnik zawiera szczegółowe wprowadzenie do historii klasyfikacji chmur. Pokazuje ich powstawanie, przemiany, towarzyszące im zjawiska oraz gry światła i cienia, które zawsze stanowiły obiekt zachwytu i przedmiot badań. Według mnie jest to ciekawa pozycja dla małych i dużych. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.