Wojna

Autor: Gro Dahle
Wydawnictwo: EneDueRabe
Liczba stron: 56
Wiek: 8+
Moja Ocena: 4+/5

„Wojna” to szorstka i rozdzierająca serce książka obrazkowa dla młodych czytelników, opowiadająca o rozwodzie z perspektywy dziecka.

Inga mieszka z ojcem, matką oraz dwoma braćmi w spokojnym kraju, w którym nawet trzmiele nie są niebezpieczne.

Dziewczynka zna wojnę tylko z obrazów w telewizji i gazetach. Ale pewnego dnia wojna wkracza w jej życie, gdy rodzice zaczynają się kłócić i ojciec wyprowadza się z domu, zakładając nową rodzinę.

Inga czuje się dokładnie tak samo, jak w brutalnej wojnie, którą zna z telewizji, z drutem kolczastym, bombami, uciekaniem i włóczęgą.

Okazuje się, że wojna toczy się w jej rodzinie. To rodzice są w konflikcie zbrojnym. Mają zostać rozdzieleni, a główna bohaterka Inga nazywa siebie zarówno żołnierzem, jak i uchodźcą. Chroni swoich małych braci i musi podróżować między matką a ojcem. Inga musi pocieszać i dbać o wszystkich, a dorośli nie biorą na siebie odpowiedzialności. Staje się szpiegiem między rodzicami.

Inga przestaje jeść i robi sobie dziury w ciele poprzez samookaleczenie. Początkowo nikt tego nie zauważa, ale w końcu rodzice pukają do jej drzwi. Próbują pomóc, zaczynają ze sobą rozmawiać i choć nic nie jest tak, jak przedtem, czas pomaga, by w sercu Ingi nastał pokój – nowy porządek, który pozwala żyć. Znowu Inga może być dzieckiem, bez zajmowania się sprawami, które, mimo że zostały wywołane przez dorosłych, najbardziej w nią uderzyły.

Nie jest to książka ze szczęśliwym zakończeniem, ale wciąż jest to koniec z nadzieją. Nareszcie Inga może prawie zapomnieć o wojnie i zająć się myśleniem o innych rzeczach.

Ostra kreska i przewaga fioletu, czerni i różnych odcieni brązu, podkreśla intensywność przeżywania negatywnych emocji i uczuć przez dziecko. W trakcie lektury okazuje się jednak, że rysunki wspaniale grają z tekstem i dopełniają obrazy rodzinnych tragedii. Książka otwiera nas na tematy, o których dzieciom trudno jest rozmawiać. Rozwód często wykracza poza dzieci, a spędzanie połowy czasu z matką, a drugiej z ojcem nie zawsze leży w najlepszym interesie najmłodszych – raczej w interesie rodziców. Separacja jest też wielkim, niszczącym obciążeniem emocjonalnym dla dzieci, które doświadczają śmierci rodziny i nic jej nie zastępuje. Skuteczna jest analogia między wojną a rozwodem. Podkreśla ona niszczycielską siłę katastrofy, która dotknęła Ingi i powagę wyrządzonych jej szkód, a jednocześnie jest argumentem przeciwko banalizowaniu rozwodu i jego konsekwencji dla członków rodziny.

„Wojna” to kolejna część cennego i różnorodnego łańcucha lektur ilustrowanych z rodziny Dahle-Nyhus. Autorka ma wyjątkową zdolność patrzenia na świat z punktu widzenia dziecka. Napisała książki dla dzieci o trudnych uczuciach „Włosy mamy”” i wściekłym tacie „Zły pan”.

„Wojna” to mocna książka, która pozostaje w pamięci i na pewno jest świetnym narzędziem terapeutycznym w pracy z dziećmi przechodzącymi traumę rozwodu rodziców. Uważam, że książka jest wykonana dobrze artystycznie, ale prawdopodobnie nie będzie dobrą pozycją dla każdego. Nieco starsze dzieci w podobnych sytuacjach mogą tu znaleźć ważne uznanie i akceptację. Równie istotne jest przesłanie do rodziców: rozmawiajcie ze sobą, dbajcie i akceptuje siebie nawzajem i uważajcie na dzieci, które w wojnie także biorą udział. Polecam pozycję szczególnie dla dzieci, które rzeczywiście przez to wszystko przechodzą i nie potrafią wyrazić tego słowami. Być może podsunięcie pod nos tej lektury kłócącym się rodzicom, pokaże im, kto tutaj tak naprawdę cierpi?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.