Aoki

Wydawnictwo: Format
Wiek: 2+
Moja Ocena: 3/5

„Aoki” to druga obok „Yumi” książka, wprowadzająca dzieci w świat tradycyjnych japońskich laleczek Kokeshi, które w przystępny sposób przedstawiają tradycję i kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, widziany z perspektywy dziecka.

Mała Aoki wraz ze swoją pandą Puny jedzie do Tokio, aby odwiedzić przyjaciółkę Yoko. Przyjaciółki doświadczają wielu widoków, smaków i zapachów. Odwiedzają przyjaciół i wpatrują się w gwiazdy.

Książka podkreśla wszystko, co japońskie, od shinkansen, sakura, bento, po przebranie za ulubione postacie z bajek. Na ilustracjach przedstawia również kolorowe kimona, tradycyjne japońskie domy i inne drobne szczegóły kulturowe. Cała historia opiera się bardziej na związku z drewnianymi lalkami i interaktywnymi elementami niż na eksploracji języka i kultury japońskiej. Fajnie jest to, że pojawiają się zwroty, które łatwo mogą zapaść w pamięć. Można to potraktować jako naukę języka japońskiego przez zabawę.

„Aoki” to interaktywna lektura, która oczaruje fanów Kokeshi wszystkich rozmiarów. Dzięki pomysłowym klapkom, umożliwiającym podglądanie, zabawnym wykrojom i wystawnym składankom, książka zajmuje długie chwile oglądania pięknych szczegółów, a każda drobnostka jest pięknie zaprojektowana. Tak jak w przypadku pierwszej części serii jest to pozycja, która zawiera zabawy pozwalające rozwijać spostrzegawczość, pobudzające ciekawość i wyobraźnię. Każda przewracana strona angażuje czytelnika / słuchacza w interakcję z warstwami historii.